Do czego służy gruntowny wymiennik ciepła?

Poza rekuperatorami dachowymi odzysk ciepła ze zużytego powietrza może się odbywać w inny sposób, np. za pomocą wymienników gruntowych umieszczonych poza obiektem. Na zewnątrz, a nie w ścianie budynku, może się również znajdować czerpnia powietrza, co pozwoli uniknąć pobieraniu powietrza zanieczyszczonego z komina albo wywiewek wentylacyjnych.

Aby zapewnić źródło ciepłego i chłodnego powietrza zimą oraz latem, należy wybudować dwie czerpnie - jedną od północy, a drugą od południa. Czerpnia wolnostojąca powinna wystawać metr ponad grunt. Za pomocą przewodu zlokalizowanego poniżej poziomu zamarzania czerpnia łączy się z rekuperatorem. Kanał ten pełni jednocześnie funkcję wymiennika gruntowego, który w zależności od pory roku będzie chłodzić lub dogrzewać pompowane powietrze.

Z czego powinien być wykonany gruntowany wymiennik ciepła? Najlepiej zastosować rury posiadające dodatkową warstwę przeciwbakteryjną. Ta część instalacji może mieć również postać komory wypełnionej żwirem i kamieniami. Temperatura ścianek zbiornika odpowiada tej posiadanej przez grunt. W praktyce oznacza, że zimą powietrze przechodząc przez komorę, ociepla się, a latem - ochładza.

Wymienniki gruntowe nie sprawdzą się tam, gdzie wody gruntowe mają wysoki poziom. Poza tym rozwiązanie to nie jest korzystne także wiosną i jesienią, ponieważ komora obniża temperaturę świeżego powietrza. W tych okresach należy wykorzystywać czerpnie ścienne.