Wymienniki cieplne to urządzenia, które pozwalająca skuteczną zmianę temperatury panującej w konkretnym pomieszczeniu. Działają poprzez ogrzewanie lub ochładzanie powietrza. Przydatne są w prywatnych mieszkaniach, do zapewniania komfortu ludziom, ale też do gwarantowania odpowiednich warunków w różnych gałęziach przemysłu. Szczególnie istotne są one w branży chłodniczej.
Najpopularniejszy wymiennik ciepła powszechnie stosowany w wielu miejscach to lodówka. Pozwala na obniżenie temperatury wewnątrz urządzenia, dzięki czemu artykuły spożywcze dłużej zachowują swoją świeżość. Mimo tego, jest to rozwiązanie krótkoterminowe. Jeszcze bardziej przydatnym wymiennikiem jest zamrażarka pozwalająca zmienić stan skupienia towarów, dzięki zamarzającym w nich kroplom wody.
Powszechnie stosowane w przemyśle są również chillery. Zadaniem chillera jest chłodzenie produktów w stanie ciekłym. Sprawdza się on nie tylko w przemyśle przetwórczym stacjonarnym. Poza zakładami, jest on stosowany na statkach, szczególnie na kutrach rybackich, które transportują świeżo odłowione zdobycze. Chiller odpowiada tu za chłodzenie wody, w której przewożone są żywe okazy.
W branży chłodniczej stosuje się również inne, mniej znane wymienniki. Jednymi z nich są, na przykład lady lodowe, które pozwalają na utrzymanie świeżych produktów w dobrym stanie, między innymi na wystawach sklepowych czy stoiskach promocyjnych. Nie powodują one mrożenia, jednak odpowiednio schładzają, dając temperaturę niższą niż ta w danym pomieszczeniu.
W chłodnictwie przemysłowym, potrzebnym w dużych zakładach, choćby tych motoryzacyjnych, podstawowy wymiennik ciepła to po prostu chłodnica. W zależności od tego, jakiego urządzenia jest ona elementem, może mieć inną budowę i nieco odmienny sposób działanie. Pewne jest jednak, że skutkiem jej pracy będzie niższa temperatura utrzymująca się na określonej powierzchni.